اجرای پوشش ضد حریق بر  روی سازه ها به منظور پیشگیری از تخریب آنها در آتش سوزی و به دست آوردن زمان  ارائه  خدمات آتش نشانی می باشد . پوشش های ضد حریق برای محافظت از سازه های فلزی و بتنی طراحی و اجرا می شوند  با این روش دمای سازه پوشش داده شده در هنگام آتش سوزی در یک زمان معین به دمای تخریب سازه نمی رسد.

زمان محافظت از سازه به شرایط سازه ماننده شکل آن ، نوع کاربری ، میزان مواد قابل اشتغال ، نوع حریق احتمالی و فاصله از ایستگاه های آتش نشانی و افراد در حال کار و ساکن در محل بستگی دارد . بررسی پوشش های ضد حریق مستلزم شناخت آتش و عملکرد آن بر روی سازه ها می باشد.

طبق جداول ISO و BS747 فلز آهن در زمان کمتر از ۱۰دقیقه پس از آتش سوزی به دمای ۴۷۰ درجه سانتی گراد میرسد که نقطه خمش فلز آهنی است ،  پوشش ضد حریق SUB FIRE می‌تواند بسته به اهمیت ساختمان و دستور العمل موجود ارائه شده توسط سازمان آتش نشانی بین ۲تا ۵ساعت زمان رسیدن دمای فلز به نقطه خمش را به تاخیر بیاندازد.

از نقاط قوت  این محصول می‌توان به مقاومت در مقابل عوامل جوی همانند بارندگی ،گرما و سرما نیز خورندگی می‌توان اشاره نمود.

استفاده از مواد همچون الیاف معدنی (پشم سنگ و …) به همراه سنگدانه های منبسط شونده ماننده ورمیکولیت و پرلیت باعث شده است این محصول در برابر حرارت مستقیم و غیر مستقیم عملکردی منحصر به فرد داشته باشد . در کنار آن وجود مصالحی همچون گچ و سیمان پرتلند که در هنگام بالا رفتن حرارت از خود بخار آب ساتع می نمایند ، مکانیزم جذب انرژی را به تاخیر وادار می کند.

پوشش های معدنی مقاوم در برابر حریق دارای سنگدانه های منبسط شونده نظیر پرلیت و ورمیکولیت ؛ چسباننده های هیدرولیک  نظیر گچ و سیمان و یک عامل کفزا می باشند. این مواد ابتدا با آب برای رسیدن به یک غلظت مناسب پیش آمیخته می شوند  و سپس بوسیله دست یا ماشین بر روی سطوح پاشیده می شوند . این پوشش ها را می‌توان در سطوح داخلی و خارجی ساختمان ها و سازه های فلزی اعمال نمود و قابلیت حفاظت سازه را در برابر حریق تا ۵ساعت دارند . با استفاده از این مواد در ضخامت ۲_۵سانتی متر دیگر نیازی به گچ و خاک و گچ سفید کاری نمی باشد و همچنین رنگبری کمتری دارند.

 

 SUB FIREمحصولی است که با بهره گیری از سیمان پرتلند و با داشتن دانستیه پایین ،دارای تحمل فشار بالا در مقابل انفجار بوده و در شرایط آب و هوای سخت و گذر از تست های محیط از قبیل تماس با اسید و نمک و غیره بسیار مناسب جهت اجرا شدن در محیط های با خطر آتش سوزی های هیدروکربنی و انفجار ،از قبیل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ،تونل‌ها ،ایستگاه های مترو و …می باشد. می توان این محصول را به شرطی که با دستگاه همزن استفاده شده باشد ،به وسیله ماله و کمچه برای نقاطی که امکان پاشش با دستگاه وجود ندار و یا نقاطی که پس از اجرا آسیب دیده باشد جهت انجام تعمیرات استفاده نمود.

لطفا ستاره دهید!
[مجموع: 0 میانگین: 0]
مشخصات فنی پوشش ضد حریق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *